موشن‌گورو | آموزش موشن‌گرافیک

۵ اشتباه رایج هنرمندان تازه کار

اشتباه رایج هنرمندان تازه کار

اولین باری که یک پلان موشن‌گرافیک ساختم یه پلان در مورد زکریای رازی بود که لوله‌های آزمایشگاهی رو نشون میداد که دونه دونه قرار بود توی صحنه ظاهر بشن، من هم که کلی ذوق داشتم برای ساختن اون پلان، موشن‌گرافیک سعی کردم نهایت خلاقیت خودم رو نشون بدم و انیمیت‌های خفن و حرفه‌ای‌یی روی پلان اعمال کنم.

بعد از سه چهار ساعت کار کردن روی انیمیت اون پلان در حالی که کلی از کار خودم راضی بودم خروجی کارم رو توی افترافکت گرفتم و بردم برای داداش که باهم داشتیم روی اون پروژه کار میکردیم.

با خودم گفتم الان خروجی پلان رو که بهش نشون بدم کلی کیف میکنه و شروع میکنه تعریف و تمجید، که عجب انیمیت خفن و خوبی کردی. وارد اتاق شدم گفتم داداش پلانم رو انیمیت کردم، اونم که کلی کنجکاو بود که پلان انیمیت شده منو ببینه سریع حافظه‌ای که دستم بود رو ازم گرفت و به سیستمش وصل کرد، با دیدن خروجی کار دیدم لب و دهنش کج شد و گفت این چه انیمیت افتضاحیه که تو کردی، شنیدن این جمله همانا و ریختن دیوار تصورات من همانا. گفت: تو باید قبل از اینکه شروع به انیمیت پلانت میکردی میرفتی توی اینترنت و یه چرخی میزدی و چند تا کار که شبیه به کار تو بود رو میدیدی قطعا قبل از تو انیماتوری بوده که چنین پلانی یا چیزی شبیه به این پلان رو انیمیت کرده باشه، پس تو باید میرفتی اون رو پیدا میکردی و سعی میکردی از اون ایده بگیری چون قطعا اون از با تجربه تر بوده و خروجی بهتری هم داشته، اینطور دیگه انقدر کیفیت کارت پایین نمیومد و الان یه خروجی با کیفیت داشتی و میتونستیم توی پروژه ازش استفاده کنیم.

 

شاید داستان اکثر کسانی که وارد هر هنری میشن همین باشه. اوایل راه سعی میکنن که نهایت خلاقیت رو از خودشون نشون بدن اما خب بعد از خروجی اولشون متوجه برخورد سرد بینندگان کارشون میشن و اگه پوست کلفت باشن، توی مسیر یادگیری و تمرین باقی میمونن، اگر هم نه جا میزنن و فکر میکنن که اصلا به درد این کار نمیخورن و دلسرد میشن.

 

توی این مقاله میخوام در مورد ۵ اشتباهی که یه هنرمند وقتی وارد یه عرصه هنری میشه ممکنه مرتکب بشه صحبت کنم و سعی کنم راهکار صحیح رو بهتون معرفی کنم تا کمتر آزمون و خطا کنید و زودتر به نتیجه ای که مطلوبتون هست برسید.

5 اشتباه رایج هنرمندان تازه کار 1

 1. اشتباه اول: از روز اول باید خلاق باشم

قبل از اینکه این حرف رو به خودمون بزنیم باید فکر کنیم که هدف ما از کار هنری‌یی که انجام میدیم چیه؟

اهدافی که من برای یه کار هنری متصور میشم این ۳ مورد هست.

  1. پول:

   شاید اکثر کسایی که وارد مهارت هنری میشن برای کسب درآمد وارد اون مهارت میشن و خب این میتونه براشون راهگشا باشه و از لحاظ درآمدی کلی توی زندگیشون تاثیر بذاره، اما خب متاسفانه باید بهتون بگم اکثر کارهایی که از که ذهن خالی تولید میشه هیچ ارزش تجاری‌یی نداره، چون فردی که اون کار رو تولید کرده اصلا با سلیقه بازار و احتیاجاتش آشنا نیست.

    

  2. موقعیت اجتماعی:

   با نگاه کردن به هنرمندانی که موقعیت اجتماعی خوبی دارن و تحقیق در موردشون متوجه شدم اکثر این هنرمندان فقط حرفه ای کپی میکنن طوری که نه تنها افراد عادی بلکه افرادی که از لحاظ تخصصی توی اون زمینه تجربه کمتری دارند هم متوجه کپی یا تقلید از سبک های دیگه نمیشن پس اگه بتونید ذهنیت خودتون رو نسبت به تقلید صحیح از حرفه ای‌ها اصلاح کنید حتما موقعیت اجتماعی خوبی به عنوان یک هنرمند حرفه‌ای پیدا می‌کنید.

  3. لذت درونی:

   شاید خیلی از افراد بگن من کاری به درآمد حاصل از کارم و اینکه بقیه در مورد کارهام چه فکری میکنن ندارم و فقط برای خودم کار هنری تولید میکنم، حتی این افراد هم برای اینکه زودتر به کارهایی که ایده آل خودشون هست و لذت بیشتری از تولید اون‌ها ببرن، باید اوایل مسیر برای یادگرفتن اصول مهارتی که دارن یاد میگیرن تقلید کنن، بعد از یادگیری صحیح میتونیم خلاقیت هایی به خرج بدیم که لذت انجام کار هنری رو برامون چندین برابر می‌کنه.5 اشتباه رایج هنرمندان تازه کار 2

 1. اشتباه دوم: تقلید مانع خلاقیته

یک ذهنیتی که ممکنه باعث این بشه که ما تقلید نکنیم این هست 

” تا کی قراره تقلید کنم و اینطور تا ابد یه کپی کار باقی میمونم”

به نظر من به جای اینکه در مورد آینده تقلید، پیش قضاوت کنیم از کسایی که قبلا این مسیر رو رفتن بپرسیم و ببینیم واقعا تا آخر مسیرشون “یه کپی کار باقی موندن یا نه”.

اگر ما دست به تقلید نزنیم و سعی کنیم تا میتونیم با خلاقیت خودمون جلو بریم، ممکنه چندین برابر دیرتر از کسی که تقلید کرده، به نتیجه مطلوبمون برسیم.

مثل کسی که میخواد همه چیز رو تجربه کنه و کسی که از تجربیات گذشتگان استفاده میکنه و اشتباهات افراد گذشته رو تکرار نمیکنه.

5 اشتباه رایج هنرمندان تازه کار 3

 1. اشتباه سوم: حرفه ای ها از روز اول خلاق بودند

یه کودک نوزاد رو تصور کنید، به نظر شما اگه این کودکِ نوزاد رو بدون هیچ انسانی در اطرافش توی یه جنگل سر سبز رها کنیم میتونه حرف زدن رو یاد بگیره؟

صحبت کردن هم مثل هر هنری یک مهارت هست که به واسطه تقلید کودک از مادر و پدر و اطرافیانش براش ایجاد میشه، اینکه کودک از روز اول برای یادگیری صحبت کردن از باقی اطرافیان، مقاومت نشون بده و بخواد یه زبان دیگه ای اختراع کنه ممکنه؟

هر حرفه ای که اطرافتون میبینید کسانی هستند که با الهام گرفتن، تقلید کردن و دیدن کارهای گذشتگان خودشون به یک حرفه ای تبدیل بشن و این افراد کسانی هستند که سطح جهانی مهارت خودشون رو بعد از یادگیری صحیح و سریع ارتقا میدن و میتونن توی جامعه تاثیرگذار باشن.

5 اشتباه رایج هنرمندان تازه کار 4

 1. اشتباه چهارم: میخوام کار متعلق به خودم باشه

شما یک متخصص هنرمند هستید و برای اینکه بتونید یک کار هنری فاخر و خوبی رو تولید کنید باید حداقل چند متخصص دیگه در کنار شما باشند، اگر چنین چیزی برای شما فراهم هست و میتونید از اول راه، بدون فوت وقت این کار رو انجام بدید، حتما این کار رو انجام بدید و یک کار هنری فاخر که متعلق به خودتون هست رو تولید کنید.

اما اگه چنین شرایطی برای شما مهیا نیست هیچ دلیلی برای عقب انداختن کارها وجود نداره و باید این دو کار رو انجام بدید.

 1. اگر در ابتدای مسیر هستید باید از کارهای هنری دیگه تقلید کنید تا متوجه جزئیات و فوت و فن های کارتون بشید.
 2. اگر تجربه خوبی دارید، از مواد اولیه‌ای که هنرمندان در اینترنت به اشتراک گذاشته‌اند استفاده کنید و بهترین کارها رو خلق کنید، لازم نیست حتما مواد خام اختصاصی کار خودتون رو داشته باشید، در عوض میتونید با مواد خام اشتراکی بهترین آشپزی اختصاصی خودتون رو انجام بدید و بهترین غذا رو بپزید.5 اشتباه رایج هنرمندان تازه کار 5
 1. اشتباه پنجم: اگه تقلید کنم همه متوجه میشن

فرض کنید برای دکوراسیون آشپزخونه خودتون به یک کابینت ساز مراجعه کردید مهم ترین توقعی که دارید از اون فرد دارید چیه؟

“یک طراحی دکوراسیون خوب و با کیفیت، طبق سلیقه شما و با قیمت مناسب”

اگر حساسیت بیشتری داشته باشید شاید نسبت به یونیک بودن یا همون اختصاصی بودن طرح خودتون هم حساس باشید.

اما اگه فرض کنید طراح دکوراسیون یک طرح کپی رو به شما پیشنهاد بده متوجه کپی بودنش میشید؟

شاید بگید البته، اگه توی خونه دیگه ای دیده باشیمش. درسته اما احتمال چنین چیزی چند درصده؟

این که شما اون طرح رو در بین چند ده خونه ای که رفتید، دیده باشید و اینکه زمان سفارش کابینت یادتون باشه اون طرح چه جزئیاتی داشته و کلی موارد دیگه….

احتمال تشخیص کپی بودن طرح توسط شما به عنوان یک غیر متخصص تقریبا صفر هست.

آیا این احتمال کافیه برای اینکه:

پیشرفت سریعتر خودتون توی مهارت

درآمد بیشترتون

رسیدن زودتر به موقعیت اجتماعی

رو از دست بدید تا سفارش دهنده ی کار شما، متوجه کپی بودن یا تقلیدی بودن کار شما نشه؟؟؟؟

 

جواب تون رو توی کامنت برام بنویسید!

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

یک میلیون تومان تخفیف بهترین دوره آنلاین ما

در صد روز به یک موشن‌دیزاینر حرفه‌ای تبدیل شوید!

مهلت استفاده از این فروش ویژه تا 5 آبان ماه است.
اطلاعات بیشتری نیاز دارم!!
close-link